IMG_5027 (1)

Požehnali základný kameň prístavby centra vo Vysokej nad Uhom

Vysoká nad Uhom 12. februára (TK KBS) Košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober požehnal základný kameň plánovanej prístavby Pastoračného centra Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom. Urobil tak počas sobotnej svätej omše na púti radosti, ktorá počas uplynulého víkendu pritiahla takmer 400 účastníkov. Tentoraz sa niesla na tému „Zázrak lásky – Tajomstvo ukryté od vekov“. V programe nechýbali prednášky, návšteva rodiska blahoslavenej a práca v skupinách.

„Rozhodli sme sa že budeme rozširovať kapacitu Domčeka pre prijatie väčšieho množstva pútnikov. Ak sa všetko podarí a nájdeme ochotných ľudí, dobrodincov, chceli by sme rozšíriť službu na tomto pútnickom mieste Anky Kolesárovej z mladých, ktorí doteraz prichádzajú aj na staršie vekové kategórie a spoločenstvá. Radi  by sme tu prijímali nielen ľudí z našej diecézy, ale z celého Slovenska. Dokonca tu mávame pútnikov aj zo zahraničia. Takže toto je náš plán a verím, že tento požehnaný základný kameň čoskoro založíme do novej stavby,“ povedal arcibiskup Bober.

Pastoračné centrum vo Vysokej nad Uhom nesie názov Anny Kolesárovej, ktorá sa tu narodila 14. júla 1928. Jej život poznačilo rozhodnutie, ktoré si sama zvolila – radšej smrť než stratu panenstva. Vojak sovietskej armády ju zastrelil 22. novembra 1944. Jej hrob je dodnes cieľom pútnikov z celého Slovenska i zahraničia. Kolesárová bola vlani v septembri vyhlásená za blahoslavenú. Tí, ktorí chcú prispieť, na prístavbu centra, môžu tak urobiť na číslo účtu SK52 1100 0000 0029 4304 5043.

Cieľom prestavby centra je, aby sa rožšírilo. V novej stavbe, ktorá má byť napojená na existujúci Domček, má byť približne 30 lôžok. Na prízemí sú tiež plánované dve izby s bezbariérovým prístupom pre ZŤP, sklady pre kuchyňu, šatňa, technická miestnosť, sociálne zariadenia a spoločenská miestnosť s kapacitou cca 240 miest spojená s miestnosťou pre matky s deťmi. Ide o dve časti jednej stavby – dvojpodlažná s pôdorysom 15 x 13 metrov a jednopodlažná 15 x 19 metrov.

Do rodiska blahoslavenej Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom putujú stovky pútnikov. Do obce neďaleko hraníc prichádzajú nielen pútnici zo Slovenska, ale aj z iných krajín. Osobitne navštevujú kostol Sedembolestnej Panny Márie, kde sa nachádza hlavný relikviár s ostatkami blahoslavenej Anny, cintorín, kde sa nachádza jej hrob a Pastoračné centrum Anny Kolesárovej. Každú tretiu sobotu v mesiaci (najbližšie už túto sobotu 16. februára) je pútnická sobota s programom od 15. hodiny.

Väčšie skupiny, ak chcú prísť v inom termíne, sa môžu ohlásiť na adresu: pavlovce.farnost@gmail.com alebo telefonicky na 0950 539 695.

 

Zdroj: TKKBS

Comments are closed.