IMG_3160

Krása a kríž

Krása a kríž

Po slávnosti blahorečenia Anky Kolesároveej dostali dievčatá valentínsky darček, ktorý si získal ich srdce. Hrdo nosia Ankin prstienok ako prejav túžby chrániť si vnútornú krásu a tak sa naučiť byť darom. Máme skúsenosť, že práve tento symbol im dáva pocit výnimočnosti a pomáhal chrániť čistotu vo chvíľach pokušenia. Aj chlapci zatúžili po takomto duchovnom šperku. 

Z Ankinho prsteňa pre dievčatá bol vytvorený Ankin krížik pre chlapcov. Z tých istých stoniek a z troch kvietkov, vznikol krížik s jedeným kvetom. Ten istý symbol túžby po vnútornej kráse pre dievčatá i pre chlapcov. Ladia spolu. 

Sme svedkami toho, že po sobášoch, keď kňaz vyprevádza novomanželov, nevesta kráča so svadobnou kyticou a ženích s krížom, na ktorý obaja zložili prísahu o vernosti a láske. 

Ankin prstienok s troma kvietkami symbolizuje svadobnú kyticu vernosti čistej láske. Ankin krížik zložený zo stoniek a kvetinky vyjadruje túžbu muža žiť obetu pre vernú a čistú lásku. 

Keď sa dievča rozhodne chrániť si nevinnosť pre toho pravého, zakusuje radosť z vnútornej krásy, ktorú v sebe nosí. Keď sa chlapec rozhodne žiť čistotu, uvedomuje si, že je to zápas s vlastným telom a stojí ho to obetu, aby nepodľahol žiadostivosti. Dievčatá sa oveľa ľahšie rozhodujú pre Ankin prstienok, pretože ich srdce je stvorené pre krásu a oni po nej nesmierne túžia. Chlapci pri rozhodovaní sa pre Ankin krížik chcú skúmať svoje vnútro a s bázňou hľadajú v sebe odvahu a odhodlanie. Chceli by sa stať hodnými nosiť takýto krížik s úctou a láskou, preto potrebujú hlbšiu duchovnú prípravu a zrelý čas. Tak ako dievčatá žasnú nad duchovnou krásou Ankinho prstienka, tak si chlapci uvedomujú, že je nad ľudský pochop objaviť duchovnú krásu Ankinho krížika, ktorý v sebe skrýva jej nevinnosť a mučeníctvo kvôli panenstvu spojené s obetou Kristovej lásky na kríži. 

Ankin krížik je spojený s tými istými záväzkami ako Ankin prstienok – žiť čisté vzťahy, viesť sviatostný život (svätá spoveď a sväté prijímanie) a modliť ssa denne trikrát Zdravas Mária za srdce verné, čisté a milujúce. Ak by niekto zatúžil po Ankinom krížiku a je ochotný splniť uvedené podmienky, môže si preň putovať do Vysokej nad Uhom k bl.Anke Kolesárovej. 

Comments are closed.