O procese sme sa porozprávali s jeho vicepostulátorom Jurajom Juricom.
– Kedy sa začal proces blahorečenia Božej služobnice Anny Kolesárovej?
Diecézna fáza tohto procesu sa začala po súhlasnom stanovisku KBS a nihil obstat Kongregácie vo februári 2009.
– V čom spočívala a kedy sa zavŕšila diecézna fáza?
Celý proces má svoje špecifiká a riadi ho na to určený tribunál. Úlohou diecéznej fázy bolo vypočuť svedkov príbehu Anky Kolesárovej, pripraviť teologické a historické hodnotenie udalosti opísať v čom a ako sa prejavuje jej povesť svätosti. Následne bolo potrebné všetky spisy procesu preložiť do taliančiny. Diecézna fáza procesu bola ukončená v decembri 2011.
– Aká bola úloha vicepostulátora?
Úloha vicepostulátora bola koordinovať jednotlivé fázy procesu, kontrolovať dodržiavanie právnych noriem a posúvať priebeh procesu, zabezpečovať komunikáciu medzi členmi tribunálu, ale aj garantovať preklad textov do taliančiny.
– Čo bolo v diecéznej fáze najdôležitejšie? Koľko trvala?
Normy diecéznej fázy procesu sú stanovené Kongregáciou pre kauzy svätých. Bolo tak, pre platnosť procesu dôležité, garantovať ich dodržiavanie. Jedná sa o cirkevno-právne náročný proces.
– V čom spočívala Rímska fáza procesu blahorečenia?
Po tom, ako sme v decembri 2011 doručili 12 kíl dokumentov procesu do Ríma nasledovala príprava tzv. positia kde je v jednom zväzku zhrnutý celý príbeh Anky Kolesárovej. Tento dokument bol následne predložený na štúdium expertom Kongregácie pre kauzy svätých.
– Čo nasledovalo po napísaní Pozícia?
Positio bolo preštudované a podrobené hodnoteniu komisií Kongregácie a jednotliví členovia následne hlasovaním prejavili svoj pozitívny názor na blahorečenie Božej služobnice Anky Kolesárovej. Po pozitívnom hlasovaní kardinálmi vo februári 2018 ktoré bolo úplne v závere Rímskej fázy procesu, bol Svätým Otcom vydaný dekrét v ktorom povoľuje beatifikáciu Božej služobnice.
– V čom tkvie veľkosť tejto novej blahoslavenej?
Jedná sa o príbeh dievčaťa ktoré aj za cenu svojho života bránilo svoju čistotu. Dokázala nájsť v sebe silu aby jasne povedala nie, hriechu. Táto veľká sila bolo výsledkom viery ktorú prežívala v každodennom živote Zemplína. Zároveň je dôkazom toho, že aj v jednoduchých ľuďoch mocne pôsobí Božia milosť ktorá ich uschopňuje k mučeníctvu.
– Čo očakávate od novej blahoslavenej?
Nová blahoslavená už ukázala svoj odkaz. V posledných rokoch k jej hrobu vo Vysokej nad Uhom putujú oslovení jej príbehom desaťtisíce mladých ľudí na tzv. Púte radosti. My očakávame jej neutíchajúcu ochranu a príhovor za našu mládež a za každého kto chce žiť s čistým srdcom.
– Čo to znamená pre Slovensko a pre celú Cirkev?
Je to jasným znamením, že dobrý Pán Boh povoláva k svätosti aj v našej domovine a v ťažkých chvíľach neopúšťa nikoho kto sa k Nemu obracia.
Zdroj: TKKBS